Jak připravit dítě do školky

10.07.2014 08:38

Co vše by mělo Vaše dítě zvládnout před nástupem do školky, jak jej připravit a navodit mu pohodovou atmosféru na zdárný průběh jeho a Vaší nové životní etapy.

CO BY MĚLO DÍTKO UMĚT PŘED NÁSTUPEM:

  1. Používat toaletu – nenosit plenky ani na spaní.
  1. Jíst samostatně – nebýt krmeno a používat lžíci.
  1. Samo se vysvleče – podílí se na oblékání.

Postupně své dítě učíme samostatnosti a to hlavně v oblékání. Jsme sami proti sobě, jestli tvrdíme, že je na tuto činnost malé. Malý junior si může obléci v pokojíčku nachystané oblečení, které pouze zkontrolujeme a poupravíme, a tím dítě přirozeně rozvíjíme. Aktivně s děťátkem komentujeme oblékání. Kam patří obrázek na triku, jak poznáme přední část kalhot, jak vypadají tzv. kozí nohy. Pomalu jej připravujeme na provoz MŠ, kde bude paní učitelka dítěti podávat oblečení, zavazovat botičky, zapínat zipy a navádět ho, co a jak se obléká.

  1. Dítě je zvyklé na vycházky – nevozí se v kočárku.

Děti v mateřské škole vyjdou na vycházku do okolí a určitě jeden kilometr, ne-li více ujdou. Zajděte si občas na procházku během prázdnin. Odneste golfové hole do sklepa a vymyslete, jakými frázemi své dítě budete motivovat v případě, že začne lenivět, dožadovat se kočárku nebo v nejhorším případě stávkovat.

PÁR OSVĚDČENÝCH A VYZKOUŠENÝCH postřehů PRO RODIČE:

1) Nestrašte dítě mateřskou školou, nevyhrožujte.

Děti se mají do mateřské školy těšit a ne se jí bát. Mluvte o školce, kamarádech a paních učitelkách v pozitivním světle.

2) Choďte okolo mateřské školy, povídejte si o ní.

Poukazujte na to, že tam najde nové kamarády, naučí se spoustu nových věcí, pohraje si s novými hračkami. I doma, když bude Vaše dítko malovat, využijte situace a sdělte mu, že v mateřské škole si taky děti malují.

3) Zkoušejte adaptaci dítěte u babiček, tetiček a známých.

Domluvte se s babičkou, jestli u ní může dítě přespat o víkendu, aby si zvykalo na odloučení od rodičů. Při pobytu na pískovišti s kamarádkou, poproste kamarádku, aby na dítě na chvíli dohlédla a zajděte si domů např. pro svačinu, zaběhněte na poštu. Vždy sdělte dítěti, kam jdete, proč a slibte, že se vrátíte. Slib dodržte. Vše, co rodiče slíbí, musí dodržet. Pro děti je to pak velké zklamání, když je slib porušen.

4) Sbližte se s nějakou maminkou, která dává dítě také do stejné mateřské školy.

Kamarád, kterého v září Vaše dítě pozná v šatně, bude pro něj motivací pro dobrou adaptaci. Ve dvou se to lépe táhne a obě děti se navzájem podrží při seznamování se s novým prostředím.

5) Své obavy před dítětem zatajujte.

Věřím, že máte také trochu strach, jak to bude probíhat. Jestli udělá Vaše dítě v září scénu, bude plakat, naříkat… neříkejte a nesvěřujte tyto obavy před dítětem. Určitě to proberte s partnerem, kamarádkami, rodiči, ale mimo svou ratolest! Maminka je pro dítě v tomto věku vzor a nejdůležitější člověk na světě. Velmi lehce byste na něj svou nejistotu a strach převedla.

6) Krátce před nástupem nechte dítě vybrat si v obchodě něco, co bude mít s sebou ve školce.

Bačkůrky, tričko, tepláky, plyšovou hračku a podobně. Stejnou úlohu však může splnit i starší, ale oblíbená hračka či mazlíček.

Všechny tyto body jsou pouze doporučením a je možné, že Vám praxe ukáže, že připravit dítě do MŠ, nebylo pro Vás tak snadné.

Přejeme Vám hodně štěstí, spokojenosti a pohodových dní v naší školičce :-)